Volby
Vybráno z obsahu:
- Bez voleb to (demokraticky) nepůjde a jen kritizováním bez volební účasti se opravdu nic nezmění.
- Bohužel události ve světě a Evropě pokračují tak rychle, že vyvstává další pravda: bez aktivního zapojení do šíření informací mezi lidi, dopadnou volby 2017 obdobně jako v minulosti. Dokud nebude pochopeno „kdo je kdo“ na politické scéně a jaké zájmy, kdo zastupuje – těžko se můžeme posunout. Dokumenty snad pomohou, minimálně Dokument Česká politická scéna, Dokument Realisté… bez růžových brýlí a Dokument Důležitost voleb 2017, hra s rétorikou „prosazování národních zájmů“ u stran, které např. podpořili přijetí Lisabonské smlouvy*)
- Pravidla „hry“ jménem volby. Nejde jen o 5% limit, ale také pochopení, že 5+5<10 (není chyba).
- Příklady, scénáře a s nimi spojené důsledky – srozumitelně.
- Vysvětlení mezi ideální volbou a kompromisní volbou. Postoj pro volebním rozhodování.
- Volba dle priorit. Každý jistě nějaké máme.
- Čím méně priorit pro volby, tím lze dosáhnout většího sjednocení!
- Proto nechtějme/nečekejme změnu všeho a hned. Výsledkem bude, že se nezmění nic (neustále se opakující stav po volbách. A stále zůstalo nepochopeno.)
- Udělejme první krok, třeba malý, ale hlavně správným směrem. Bojujme ve volbách „za málo priorit„, ale s potenciálem velkého sjednocení. Mohlo by tou prioritou být referendum? Proč – více v Dokumentu Důležitost voleb 2017
- Vzkaz Dokumentů portálu ObčanéČR: Něco, nejen v ČR, ale v celé Evropě jde špatným směrem. Náhody v historii neexistují, spíše události u nichž byla nepochopena/neodkryta jejich příčina. Podívejme se na stav ČR po skoro 30ti letech „nové demokracie“ řízené stranami jako ODS nebo ČSSD. Kam jsme se dostali? Jak to, že naše mzdy jsou cca třetinové oproti Německu, ale ceny zboží jsou srovnatelné…? Kam mizí produkt a práce českých lidí? Náhodný vývoj nebo je občanská společnost udržovaná v iluzorní realitě o opozici stran jako: ČSSD, ODS, ANO, KDU-ČSL, TOP09 a jiné?! Kdy to jen bude pochopeno širokou veřejností? A tím se vracíme k úvodu – bez aktivního zapojení občanů, kteří již pochopili – dopadnou volby obdobně. Dokážeme otočit kormidlo zavčasu? Pojďme něco dělat pro šíření informací! Přidej se.
- Hlas nesmí u voleb propadnout! Propadlé hlasy nemohou nic změnit a v parlamentu jinak zase usednou ty samé partaje, které dovedly tuto zem na pokraj bezpečnostního rizika. O dalších aspektech nemluvě.
*) Podrobně: Česká politická scéna, část Lisabonská smlouva
Na dokončení Dokumentu se pracuje, předpoklad zveřejnění 06/2017
Na dokončení Dokumentu se pracuje, předpoklad zveřejnění 06/2017
Moje priority
Prioritou je bezpečnost na území ČR*) a mít přijatý „neosekaný“ zákon o referendu*) , jehož výsledek bude závazný pro zákonodárce. A to jako záchranná brzda pro případ proti-národních kroků politiků. Nikdy totiž nelze vědět, co se zrodí za myšlenku v Bruselu, popř. v hlavách českých politických špiček.
Priorit by nemělo být mnoho, potom hrozí, že se člověk chytí do pasti „koho volit?“
Priorit by nemělo být mnoho, potom hrozí, že se člověk chytí do pasti „koho volit?“
Do voleb 2013 šlo celkem 24 subjektů. V kontextu vědomostí, shrnutých do Dokumentů (v rámci přiměřeného rozsahu) se výběr zužuje. Vypadávají strany: ANO, ČSSD, KDU-ČSL, TOP09, ODS, STAN, Zelení – důvody plynou z postoje těchto stran k referendu. Podrobně popsáno v dokumentu: Česká politická scéna. Důvodů, které tyto strany vylučují je u každé několik, islamizace, bezpečnost, postoj k migraci (viz. např. vládní usnesení, všichni PRO). Jedno společné je vylučuje všechny – referendum jako strana nechtějí. Vypadávají i Realisté, Dokument: Realisté.
Další zúžení stran nastane při pohledu na výsledky krajských voleb 2016. V kolika krajích byla schopna postavit kandidátní listinu, což je dost důležitý ukazatel. Pokud strana existuje déle, pak také na předchozí výsledky parlamentních voleb. Můj hlas by neměl(nesmí) propadnout, tedy budu zvažovat, která ze stran má reálnou šanci překonat hranici 5% z platných odevzdaných hlasů. 5% se zdá malé číslo, ale je to cca 250tis. hlasů… A třeba strana SPO se i s mediálně známou tváří prezidenta Zemana dostala jen na 1,51% (75tis. hlasů), necelá třetina potřebného počtu?! Výsledky z voleb 2013 zde. Tímto sítem neprojde většina stran, třeba i Dělnická strana, která mívá kolem 50tis. hlasů. Bohužel – pravidla jsou daná. Nestačí 50tis, ani 150tis. Při 60% volební účasti je potřeba cca 250tis. hlasů. Tímto se výběr opravdu zmenší.
Výsledek? Už od počátku mi je jasné, že k výsledné straně budu mít výhrady, námitky a našel bych něco na každém subjektu. Nicméně zakládat politický subjekt by znamenalo jen tříštění hlasů (vím, že problémy jsou všude – ekonomika, školství, ale viz. bod „Nechtějme změnu všeho hned – nezmění se potom vlastně nic“ (uvedeno výše). Pro své dvě priority vhodného kandidáta pro volby 2017 najdu. Čím méně priorit, tím lze dosáhnout většího sjednocení. Proto jsem si určil priority a těch se budu držet. Tím se dostávám k myšlence „ideální volba“ vs. „kompromisní volba“ a snad i objasnění její podstaty.
Hlas, který propadne, pomůže udržet v parlamentu stávající strany. A nic se nezmění.
Nemyslím si, že je tak těžké toto pochopit. Těžší je podle toho vybrat toho, komu dá občan svůj hlas!
Hlas, který propadne, pomůže udržet v parlamentu stávající strany. A nic se nezmění.
Nemyslím si, že je tak těžké toto pochopit. Těžší je podle toho vybrat toho, komu dá občan svůj hlas!
*) Podrobně: Volby a Dokument Důležitost voleb 2017. Jak je vysvětleno – tlak na českou vládu a politiky se bude zvětšovat. Nelze zapomenout na historii – roky 1938, 1948, 1968… a jak se politici zachovali pod tlakem…